Bitcoin Portfel

Spis treści

Portfele kryptowalut

Portfel Bitcoin (BTC) to miejsce, w którym będziemy przechowywać własne wirtualne żetony. Portfele można wyróżnić na 2 kategorie: ONLINE i OFFLINE. Ja, jako że zacząłem dopiero swoją przygodę z BTC, korzystam z portfela online, przez co mam do niego dostęp wykorzystując aplikacje na telefonie.

Każdy z dwóch rodzai portfeli ma swoje zalety oraz wady. Poniżej postaram się je wymienić oraz przedstawić Ci, w jaki sposób możesz szybko stworzyć własny portfel.

Numer BTC

Do otrzymania wirtualnej waluty potrzebujesz numer, podobnie jak w normalnym przelewie bankowym. Przy portfelach np. do trzymania Bitcoina masz dwa rodzaje numerów/kluczy : Pierwszy to numer publiczny, na który otrzymujesz swoje BTC i wygląda on mniej więcej tak: 1ATzr8PggU5q6pynEYmbd5dMTZ3C9RLmq2, drugi numer to klucz prywatny, który wykorzystywany jest do wysyłki BTC do innej osoby. Jest o dwa razy dłuższy i stanowi on rozwinięcie poprzedniego klucza.

1. Portfele ONLINE

Portfel taki zakładamy praktycznie w kilka sekund. Wszystkie informacje odnośnie twojego numeru są przechowywane na serwerze dostawcy usługi. Mamy do niego dostęp w każdym miejscu gdzie dociera internet. Możemy z niego korzystać za sprawą przeglądarki, a także za pomocą aplikacji na smartfonie. Ja właśnie korzystam z tego rodzaju portfela, z powodu jego dostępności i mam świadomość, że portfele offline są bezpieczniejsze np. przed atakami hakerskimi.

Gdzie założyć portfel online?

Ja polecam tylko jeden, gdyż tylko z niego korzystam.

 • blockchain.com– Strona ma polską wersję językową, więc nikt nie powinien mieć problemu z założeniem konta i utworzeniem swojego portfela.

2. Portfele OFFLINE

Czyli portfele trzymane jedynie na komputerze osobistym, oraz wersje papierowe. Portfele na komputer, tutaj mam dwie propozycje:

 • Bitcoin-QtPierwszy portfel, jaki powstał. Tutaj jedynym utrudnieniem jest to, że podczas uruchamiania, musisz pobrać wszystkie bloki, co zajmuje to dużo czasu.

Portfele papierowe – generator portfela można ściągnąć z – https://github.com/pointbiz/bitaddress.org. Portfel papierowy z jednej strony najbezpieczniejsza forma trzymania kryptowalut, gdyż nie jest narażona na ataki aplikacji oferujące portfele online, a zarazem niezbyt poręczna forma, gdyż zawsze jest ryzyko zgubienia, uszkodzenia oraz utrudniająca płynne realizowanie transakcji. Formę takiego portfela można polecić w momencie, gdy zbierzemy swoje kryptowaluty i chcemy je trzymać przez długi okres.

3. Zakładamy własny portfel w blockchain.com (Tutorial krok po kroku)

3.1. Video poradnik – Zakładanie portfela online BTC

Mój pierwszy, prosty i krótki filmik, dotyczący założenie portfela online.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=EwzvtutJ0pg[/embedyt]

3.1. Tekstowy tutorial

 1. Przechodzimy na stronę blockchain.com i Klikamy przycisk “Utwórz swój portfel”.
  blockchain
 2. Wypełniamy formularz wpisując nasz adres mailowy, oraz podając hasło (10 znaków).
  formularz
 3. Wchodzimy na naszą skrzynkę mailową i klikamy link potwierdzający (W mailu mamy także adres, z naszym identyfikatorem (Link do logowania).
  Potwierdź e-mail
 4. Po kliknięciu w link, możemy zostać przekierowani do formularza logującego. Sukces! Tak wygląda nasz panel, ponumerowałem najistotniejsze rzeczy.
  główny pulpit portfela online blockchain

1 – Saldo konta wyrażone w dolarach,

2 – Aktualna wartość BTC,

3 – Wysyłanie kryptowalut,

4 – Otrzymywanie kryptowaluty (Tutaj znajduje się adres do portfela, także pod postacią pod postacią QR Code),

blockchain.com oferuje nam jeszcze kilka ciekawych opcji np. możliwość kupowania kryptowalut. Jest to temat na oddzielny artykuł, który pewnie się pojawi.

3 komentarze

 1. Ja założyłem, zobaczymy jak to wyjdzie.

  1. Author

   Pewnie, ja już u nich konto mam od 2014 r. więc polecam. Wiadomo, trzeba być na bieżąco i co jakiś czas patrzeć jak wygląda sytuacja i z czasem warto lokować krypto w różne miejsca, bądź przechodzić na wersje papierowe.

 2. Dzięki za tutorial, faktycznie prosto zakłada się portfel.
  Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *